Na wodach Zatoki Gdańskiej odbyła się już czwarta edycja Energa Sailing Cup, gdzie najlepsi polscy żeglarze z klasy Optimist zmierzyli się ze sobą, a także walczyli o udział w programie wspierania młodych talentów oraz wartościowe stypendia.

Regaty organizowane są przez Grupę Energa oraz Polski Związek Żeglarski, to jedno z najważniejszych wydarzeń, jakie w ciągu roku organizuje Energa w cyklu Energa Sailing. W zawodach udział wzięło ponad 100 najlepszych nastoletnich zawodników w klasie Optimist.

Wśród dziewcząt triumfowała Pola Dzik z Yacht Klubu Polskiego w Gdyni a najlepszy w kategorii chłopców okazał się Filip Miłoszewski z UKS Barnim Goleniów. Oprócz samych regat organizowane są również na miejscu zajęcia żeglarskie dla dzieci. 4 edycje zebrały jak do tej pory ponad 4000 młodych uczestników, a 13 000 uczniów szkół podstawowych dzięki programowi Energa Sailing weźmie w tym roku udział w bezpłatnych lekcjach żeglarstwa.

Sopocki Wielki Finał Energa Sailing Cup jest zwieńczeniem cyklu regat eliminacyjnych rozegranych w Pucku, Gdyni, Dziwnowie, Giżycku i Charzykowach, w których adepci żeglarstwa rywalizowali o punkty w klasyfikacji generalnej. Czterech najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej otrzymało jednorazowe stypendia na zakup sprzętu o wartości 15 000 złotych, a dziesięciu kolejnych – od 1000 do 6000 złotych.